Menu
« Powrót
 

Szkolenie wewnątrz firmy czy na zewnątrz – wady i zalety

28.08.2017

Mając w planach organizację szkolenia dla pracowników pod Warszawą, już na samym początku należy dość wnikliwie rozpatrzeć kilka kwestii: ilość uczestników, specyfikację tematu, a także przewidziany budżet. Bardzo istotną sprawą jest także ustalenie miejsca szkolenia pod Warszawą: lepiej w siedzibie firmy czy tez poza nią?

Szkolenie pracownicze odbywające się w siedzibie firmy jest bez wątpienia rozwiązaniem tańszym. Odpowiednia sala konferencyjna pod warszawą to dodatkowy koszt, którego w prosty sposób można przecież uniknąć pozostając na terenie zakładu pracy. Niestety wad tego rodzaju szkoleń jest znacznie więcej niż pozytywów. Do najczęściej napotykanych problemów należy słabe zaangażowanie jego uczestników, którzy pozostając w swoim codziennym otoczeniu pozostają rozproszeni i zdekoncentrowani. Naturalny rytm pracy biura zaburza prawidłowy przebieg szkolenia, jego uczestnicy bardziej niż w neutralnym otoczeniu obawiają się krytyki, pozostają także skupieni na swoich codziennych obowiązkach nie czerpiąc ze szkolenia tyle ile powinni.

Szkolenia niestacjonarne często idą w parze z wyjazdami integracyjnymi, stanowiąc tym samym swoistą gratyfikację dla najbardziej zasłużonych pracowników. W przypadku tego rozwiązania już na samym początku planowania warto znaleźć odpowiedni hotel gdzie sala konferencyjna Warszawa spełni wszelkie wymogi planowanego szkolenia. Wyjazd służbowy do atrakcyjnego miejsca korzystnie wpływa na zaangażowanie zaproszonych. Neutralne otoczenie zmniejsza ryzyko rozproszenia uczestników szkolenia (brak „biurowej” atmosfery”). Zaproszeni na taki wyjazd pracownicy czują się docenieni i wyróżnieni, dzięki czemu czują się zmotywowani do sumiennego wypełnienia postawionych celów.

W przypadku szkoleń poza firmą nie bez znaczenia pozostaje także kwestia integracji. Wspólne posiłki, wieczorny relaks w spa pod Warszawą lub w hotelowym barze z pewnością pomogą w budowaniu trwałych relacji miedzy pracownikami. Dobrze zintegrowany zespół efektywniej pracuje, a ryzyko konfliktów lub nieporozumień spada.

Analizując wad i zalety szkolenia w miejscu pracy lub poza nim nie można jednoznacznie stwierdzić które z nich stanowi lepsze rozwiązania. Przed podjęciem dalszych kroków odnośnie planowania niewątpliwie należy wyznaczyć sobie główne cele szkolenia. Przeszkolenie z wiedzy czysto teoretycznej kierowane do wąskiej grupy pracowników z powodzeniem może ograniczyć się do spotkania na terenie zakładu pracy.  Jeśli jednak zależy nam na efektywności tego spotkania oraz zbudowaniu zaufania między współpracownikami, szkolenie poza firmą będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.